Zájem o stavební spoření roste

22.04.2022

Stavební spořitelny poskytly v prvním čtvrtletí úvěry zhruba za 23 miliard korun, což je mírný nárůst zhruba o procento v meziročním srovnání. Současně zaznamenaly větší zájem nové smlouvy o stavebním spoření. Uzavřely jich 134 348, ve srovnání s loňskem o 4 % více.  

Lidé spořit potřebují

Potvrzuje se, že lidé spořit potřebují, a to i v současném prostředí relativně vysoké inflace, třeba proto, aby měli nějakou finanční rezervu do budoucna nebo jednou získali úvěr na pořízení vlastního bydlení. 

Nižší úroková sazba u úvěrů motivuje

Stavební spořitelny nyní nabízejí nižší úrokovou sazbu u úvěrů zajištěných nemovitostí než banky. Navíc peníze nemusíte použít pouze na pořízení nového bytu či domu, ale také na rekonstrukci a modernizace stávajícího bytového fondu včetně nájemních bytů. Poptávka po těchto úvěrech není přirozeně tak citlivá na růst úrokových sazeb ani cen nemovitostí, proto tolik neklesá. Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Zdroj:e15.cz