10 chyb při prodeji nemovitosti

Profimakléřky Milada a Renata se stále setkávají se stejnými chybami samoprodejců při prodeji nemovitosti, kterými se zbytečně připravují o čas i peníze.

Prodat nemovitost za rozumný čas a dobrou cenu totiž není vůbec jednoduchý úkol. Na dobrém výsledku se navíc podílí celý tým specialistů. 

10 chyb v prodeji nemovitosti

Stáhněte si pdf  ZDARMA

1. Nemovitost, není připravená k prodeji

Fotit nemovitost, tak jak v ní bydlíte vy, je velkou chybou. Kupující nezajímá nádobí na kuchyňské lince,  nedojedená snídaně, kabát přehozený přes židli, nebo vaše kartáčky na zuby. Oblečení, suvenýry z dovolené, magnety na lednici, osobní fotky, to všechno by mělo jít pryč, aby zájemce nic nerušilo a iděl na fotce svůj budoucí domov. 

První dojem se dá udělat jen jednou. Kvůli špatnému prvnímu dojmu se zájemce ani nepodívá na další fotky, lokalitu, či ostatní detaily, kvůli kterým by si Váš dům koupil.

Výsledek?

Špatný dojem, málo zájemců a nižší cena.

Co s tím?

Dobře připravená nemovitost má větší šanci zaujmout, je důvěryhodnější a přiláká mnohem více zájemců. Důležité je váš domov odosobnit a naaranžovat. Někdy stačí jen pořádně uklidit, přidat pár živých kytek a dekorací na správná místa, aby byly fotky a záběry ve videu atraktivnější a vzbuzovaly ty správné emoce.

Navíc dokáže o desítky procent zvýšit i finální cenu, za kterou nakonec svůj dům prodáte.

2. Amatérsky zpracovaná prezentace 

Napíšete několik řádků popisného textu, přidáte fotky z mobilu a pokud se podaří najít plány, připojíte půdorys. Takto zpracovaný inzerát nahrajete na pár inzertních serverů, zaškrtnete parametry a hotovo.

Lidé jsou dnes doslova zavaleni reklamami, nabídkami na internetu a sociálních sítích. Většina nakupuje očima. Pokud chcete prodat za rozumný čas a dobrou cenu, musíte zaujmout pozornost kupujících. Samozřejmostí je dnes webová stránka nemovitosti s profesionálními fotkami, záběry z dronu, 3D scanem a videoprohlídkou, kde je vidět každý důležitý detail... 

U nezařízených nemovitostí nebo nemovitostí ve výstavbě si podle plánů bez fotorealistické vizualizace zájemce jen těžko dokáže představit, jak bude výsledek vypadat. 

Výsledek? 

Málo zájemců, nižší cena. 

Špatnou prezentací nepřesvědčíte zájemce, že hodnota nemovitosti odpovídá jinak reálné prodejní ceně, za kterou byste v případě profesionální prezentace prodali. 

3. Přehnaná očekávání od některých inzertních serverů

Zadáte inzerát na bezrealitky.cz, bazoš a třeba i další inzertní servery, na kterých to zvládnete. Čekáte, že se Vám ozvou zájemci. Během hodiny Vám zavolá až několik desítek makléřů a žádný zájemce.

A zájemci? Ti navštěvují především speciální weby, kam majitel ani svůj inzerát podat nemůže.

Výsledek? 

Mnoho makléřů, mnoho slibů, málo zájemců.

Jak je to možné?

Tyto inzertní servery jsou hlavním zdrojem tzv. "studených kontaktů". Věřte nám, že pro makléře je to ten "nejotravnější" a nejtěžší a způsob, jak získat nemovitost do prodeje. 

"Studené kontakty" obvolávají tři hlavní skupiny

  • Začínající makléři, kteří musí nějak získat první zakázky.
    Každý nějak začíná, není na tom nic špatného. Je jen na vás, jestli zrovna u prodeje vaší nemovitosti chcete riskovat, že makléř udělá zbytečnou chybu, protože prostě nemá zkušenosti. Na druhé straně i takový začínající makléř má alespoň teoretické znalosti a snad i zkušenější kolegy, kteří mu dokážou poradit.
  • Špatní makléři, kteří nejsou tak dobří, aby získávali zakázek díky doporučení nebo profesionální prezentaci. Obzvlášť tato skupina "prodejců" je vytrvalá. Budou Vás přemlouvat a různými, mnohdy i nekalými triky přesvědčovat, abyste prodej svěřili právě jim.
  • Pracovníci call centra velké realitky, kteří prostě volají a jsou proškolení na to, aby vás dotlačili ke schůzce s makléřem, kterého jste si sami nevybrali a nic o něm nevíte.

4. Inzerci neuvidí dost lidí

Když chcete cokoli dobře prodat, je potřeba to nabídnout co největšímu počtu lidí. Čím více lidí se to dozví, tím lépe se to prodá. Sám majitel má ale pouze velmi omezené možnosti inzerce. Je dobré zvolit hned několik prodejních kanálů, každý z nich má svoji cílovou skupinu a každý musíte ovládat. 

Výsledek?

O Vaší nabídce se dozví příliš málo lidí a vy neprodáte, nebo prodáte za nižší cenu.

Jak je to možné?

Mnohé realitní servery Vám ani neumožní inzerát vložit, pokud nejste profesionál. 

Dobrý realitní makléř vloží inzerát na všechny klíčové realitní servery v jednom kroku prostřednictvím profi aplikace. To ale není jediný způsob, jakým prodej Vaší nemovitosti propaguje. Cílovou skupinu se snaží oslovit dalšími vhodnými kanály jako např. Facebook, PPC kampaň ve vyhledávačích atd.

Na každého jednoho vámi osloveného potenciálního kupce osloví makléř dalších deset. To je zhruba o 1 000% vyšší pravděpodobnost úspěšného prodeje.

5. Vysoká nebo nízká cena

Když stanovíte cenu moc nízko, proděláte. Když moc vysoko, také proděláte.

Jak je to možné?

Příliš vysoko nastavená cena způsobí neprodejnost nemovitosti, i když ji později snížíte. Kdo by důvěřoval zboží, které se několikrát zlevnilo, protože si ho do teď nikdo nekoupil? 

Pozor také na cenu, stanovenou podle inzerátů podobných nemovitostí! Tyto ceny jsou nabídkové. Skutečné prodejní bývají zpravidla o 10 - 40% nižší. Kdyby byla nemovitost za cenu prodejná, inzerát už nenajdete.

Výsledek? 

Zlevňujete a zlevňujete, až nakonec po dlouhém čekání prodáte pod tržní cenou.

Příklad

Vyhlédnete si fantastickou televizi za 30 000,- Kč. Moc byste ji chtěli, ale přece jen, je pro Vás příliš drahá. Hledáte dál a koupíte si jinou podobně fantastickou, ale za přijatelnější cenu, třeba 25 tis. Kč. Fantastická televize se neprodává, prodejce ji po pár měsících zlevní na 25 tis. Kč, později na 20 a pak na 17 000,-. 

Už to není fantastická televize. Vy jste rád, že jste si nekoupil "nějakej šmejd", kterej nikdo nechce, proto ho pořád zlevňují.

A prodávající? Samozřejmě, že prodělá. Stejně jako Vy totiž myslí většina lidí.

6. Špatně vedená prohlídka nemovitosti

Chcete prodat za nejvyšší cenu? Také samotné prohlídky mají svá obchodní pravidla. Jak říkávala moje babička: 

"Nic na ničem není, jen se to musí umět". 

Nemovitost dobře odprezentovat a vyjednávat se zájemci, to je doslova umění. Musíte zdůraznit její přednosti, mít přehled o prodejích v okolí a být připraven odpovědět zásadní právní otázky týkající se prodeje. Čím více s tím má člověk zkušeností, tím lépe prodá. 

Pozor! 

Důležité je také "filtrovat" potenciální zájemce. Ne každý, kdo se vydává za zájemce jím skutečně je. Může to být také tzv. tipař, který si přijde prohlédnout jako "zájemce" vaši nemovitost a pak dorazí ještě jednou s dodávkou, když vy nebudete doma.

Výsledek? 

Prohlídky nebudou mít požadovaný efekt a navíc riskujete vykradení vaší nemovitosti.

7. Více makléřů

Častou chybou je také úvaha

"čím víc makléřů, tím dráž a rychleji prodám"

Pokud zájemci vidí, že nemovitost nabízí více společností, je to pro ně jasný signál, že mohou na každého makléře tlačit s cenou a spekulovat.  Zájemce zavolá pěti makléřům a od každého chce slevu. Vy máte pocit, že je o nemovitost velký zájem, jen všichni chtějí slevu. Myslíte si, že je cena přemrštěná a zlevníte.

Když má prodej na starosti jeden makléř, máte vše jasně pod kontrolou.

Výsledek? 

Vaše nabídka bude vyvolávat pochybnosti u zájemců, makléři se nebudou maximálně snažit...

8. Výběr makléře podle výše provize

Nevyděláte ani neušetříte.

Nejnižší provize není zárukou úspěšného prodeje. Není totiž jen odměnou makléře. Musí pokrýt nemalé výdaje, které je třeba vynaložit na prodej nemovitosti za nejvyšší možnou cenu.

Profesionálové mají svou cenu. Když se budete rozvádět, taky si nenajmete nejlevnějšího advokáta. Na opravu auta, nebo stavbu domu si vyberete odborníka, který nese zákonnou odpovědnost za své služby.

9. Rady "brouka Pytlíka"

Někdy máme pocit, že prodej nemovitostí je jako fotbal. Všichni si myslí, že tomu rozumí. Nedejte na "přátelské" rady, že soused prodal tak a tak... Když totiž požádáte kohokoli o radu, dotyčný má snahu vám na to "něco" povědět. Dobrý přítel by vám ale měl říct "já tomu nerozumím, běž za někým, kdo v tom dělá".

Výsledek? 

Za "dobré" rady dotyčný nenese zodpovědnost. Chyba, kterou uděláte při prodeji nemovitosti, Vás může stát velké peníze.

10. Špatná smlouva

Prodáváte věc - majetek, který má ve vaší rodině zřejmě největší hodnotu. To není žádná legrace. 

Smlouvy stažené z internetu, právník, který se nespecializuje na nemovitostní právo, neznalost množství detailů při převodech peněz i nemovitosti... to vše je hazard s vašimi penězi.

Výsledek? 

V nejhorším případě se může stát, že nebudete mít nemovitost ani peníze. Zůstanou vám jen soudní tahanice.

Doufáme, že Vám naše zkušenosti a informace pomohou vyhnout se častým chybám při prodeji nemovitosti. Pokud zjistíte, že potřebujete s prodejem Vašeho domova poradit nebo pomoct, jsme tu pro Vás kdykoliv k dispozici.

Domluvte si s některou z nás schůzku na 30 minut. 

Řekneme Vám mnohem víc o tom, co je potřeba pro úspěšný prodej nemovitosti udělat. Dozvíte se vše potřebné a pak se určitě správně rozhodnete.  

Těšíme se na Vás

Renata a Milada

Kontaktujte nás

Vše Vám rády nezávazně vysvětlíme. Zavolejte nám na telefonní číslo 777 071 370 
nebo napište a my se vám ozveme co nejdříve zpět. 

Zákazníci nás chválí

 

Tímto bych chtěla velmi poděkovat paní Mgr. Renatě Dundáčkové za hladký a profesionální přístup při prodeji mé nemovitosti.

Doporučuji všem, kteří oceňují profesionální a lidský přístup dam při řešení jakékoli realitní situace, či služby.

Chtěla bych velmi poděkovat firmě Profimakléřky s.r.o. a zvláště Miladě Vejtasové za hladký a profesionální přístup při prodeji mé nemovitosti.