Cena nemovitosti. Tržní odhad nebo znalecký posudek?

13.09.2022

Poohlížíte se po rodinném domu, stal se z vás dědic chalupy, nebo byste rádi prodali byt? Ještě před tím, než se do toho pustíte, měli byste si nechat nemovitost ocenit. Věnujte pozornost tomu, pro jaký účel odhad ceny potřebujete. 

V některých případech je totiž nutný znalecký posudek, jindy je vhodnější odhad tržní ceny nemovitosti.

Tržní odhad ceny nebo znalecký posudek?

V obou případech musí odhadce i znalec navštívit dotyčnou nemovitost, shromáždit dostupné dokumenty a provést výpočty podle stejné metodiky. Zjednodušeně se dá říct, že ve výsledku je rozdíl pouze v razítku a znalecké doložce.

Znalecký posudek

Znalecký posudek vyžadují nejčastěji soudy, hypotéční ústavy, případně finanční úřady pro daň z nabytí nemovitých věcí (pouze výjimečně, od roku 2014 již nejsou povinné). 

Vypracovává ho odhadce, který musí naplňovat kritéria odbornosti pro oceňování věcí nemovitých v daném oboru jmenovaný např. krajským soudem. Jde v podstatě o vyšší stupeň odbornosti. Znalec musí splňovat další morální kritéria a je pod kontrolou ministerstva spravedlnosti.


Pokud nám svěříte nemovitost do prodeje,
zpracujeme vám zdarma odhad ceny nemovitosti pro notáře. 

Odhad tržní ceny

Výši tržní ceny potřebujete pro účely majetkového vyrovnání, nebo pro notáře v dědickém řízení, při vypracování darovací smlouvy, závěti apod.

Od okamžiku, kdy byla zrušena dědická daň pro fyzické osoby, není znalecký posudek nutný. Odhad tržní ceny je pro tyto účely vhodnější, protože tak zjistíte reálnou prodejní cenu nemovitosti, která se často liší od ceny ze znaleckého posudku. Navíc cena za vypracování znaleckého posudku je mnohem vyšší, než odhad tržní ceny, který může zpracovat odborník, obstarávající prodej a má přehled o cenách nemovitostí na trhu, tedy realitní makléř, který vlastní příslušné oprávnění. Takový makléř musí složit zkoušku u orgánu akreditovaného státem pro oblast oceňování nemovitostí. 

Od čeho se cena nemovitosti odvíjí?

Kromě situace na trhu jako takové, kdy se ceny nemovitostí odvíjejí podle nabídky a poptávky, hraje důležitou roli i celá řada dalších faktorů. Zásadní roli hraje výměra v m2, kdy obvykle platí základní pravidlo, že čím prostornější nemovitost, tím vyšší cena. Do výměry se přitom nepočítají jen samotné obytné pokoje, ale také terasa, lodžie i balkon. Cena za m2 však bývá oproti interiéru zhruba dvakrát nižší. V případě rodinného domu je pak samozřejmě nutné počítat i se zahradou či jinými pozemky, které k nemovitosti náleží.

Dalším faktorem, který může s cenami nemovitostí zamávat, je dispozice. Zájemci zpravidla preferují neprůchozí pokoje, toaletu oddělenou od koupelny a kuchyňský kout v obývacím pokoji

Důležitý je samozřejmě celkový stav nemovitosti. Kromě jejího stáří a použitých materiálů rozhoduje také:

  • stav elektroinstalace,
  • stav oken,
  • způsob vytápění,
  • případná rekonstrukce.

Co si prodejci či kupující mnohdy zprvu neuvědomují, je to, jak velký vliv může mít na cenu bytu či domu lokalita, ve které se nachází. 

Konkrétně se zohledňuje hlavně:

  • zájem o bydlení v lokalitě
  • dopravní dostupnost (byty u metra a tramvaje mohou být o 10-15 % dražší),
  • občanská vybavenost (obchody, školy, úřady, parky, dětská hřiště),
  • územní plán a chystané projekty.

Kolik stojí odhad ceny nemovitosti?

Výše ceny se liší v závislosti na tom, zda se jedná o dům, byt, pozemek nebo komerční objekt a na účelu, ke kterému posudek potřebujete. 

Nejdražší jsou odhady soudních znalců

Odhad tržní ceny stojí 3 000,- Kč a můžeme vám ho vypracovat my,
máme k tomu potřebné oprávnění. Pokud nám svěříte nemovitost do prodeje, vyhotovíme vám posudek nemovitosti ZDARMA obvykle do 5 pracovních dnů od obdržení veškerých podkladů.  

Pokud si stále nejste jisti, jestli je ve vaší situaci vhodnější odhad tržní ceny nebo znalecký posudek, rády vám poradíme, zajistíme jeho vypracování a pomůžeme s prodejem nemovitosti.